wydarzenia i przedsięwzięcia kulturalne zorganizowane przez GCK w 2021 r.
przedsięwzięć integrujących mieszkańców poszczególnych sołectw w 2021 r.
Uroczystości tradycyjnie rozpoczęła msza św. dziękczynna odprawiona przez Ks. Proboszcza Piotra Matusa przy wsparciu braci Benedyktynów. Główną intencją modlitw było braterstwo oraz wzajemne miłowanie się przy dożynkowym stole i podczas łamania chleba. Dożynkowy wieniec w imieniu wszystkich sołectw gminy, uplotły i wniosły panie z KGW w Potoczku. Wśród darów złożonych przez grupy wieńcowe 12. sołectw znalazły się owoce, kwiaty, mąka, oleje, orzechy, miód, ziarna zbóż, chleb i wino. Po odprawionej mszy wójt wraz ze starostami dożynek pokroili bochny chleba i częstowali wszystkich zgromadzonych.
Prawdziwym oblężeniem cieszyła się sołecka biesiada „czym chata bogata…”. Na cudownie ozdobionych stoiskach na gości czekało 1.500 porcji domowych specjałów jak: maniowski bigos, pierogi prosto z Gaików, karkówka - specjał Modłej, bądzowskie pajdy chleba ze smalcem i małosolnym ogórkiem, jaczowskie sycące leczo, jerzmanowskie pyzy ziemniaczane podawane z zasmażaną kapustą, smardzowskie naleśniki na słodko, ostro lub wytrawnie, domowej roboty nalewki serwowane przez piękne i uśmiechnięte panie z KGW z Kurowic. Ekipa strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaczowie rejestrowała potencjalnych dawców szpiku kostnego. Strażacy udzielali fachowych informacji nt. akcji oraz pobierali materiał, który może w przyszłości pomóc chorym i cierpiącym z powodu białaczki. Na terenie miasteczka imprezowego zaparkował również szczepionkobus, w którym można było skorzystać ze szczepienia przeciwko COVID-19.
Artystyczną część Dożynek poprzedził nadzwyczajny punkt programu, na który wszyscy czekali już od kilkunastu miesięcy - uroczyste otwarcie „Stodoły Kultury”. Do przecięcia wstęgi wójt zaprosił wykonawcę - Wiceprezesa Firmy Budrem Tomasza Kalinowskiego, Katarzynę Dziurę przedstawicielkę biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Tymoteusza Myrę - członka zarządu województwa dolnośląskiego. Symboliczny klucz oraz pamiątkowa księgę z rąk wójta odebrała Barbara Reszczyńska - Dyrektor GCK w Jerzmanowej, która jako gospodarz obiektu zaprosiła zwiedzających do środka. Przybyli goście otrzymali także pamiątkowe foldery i breloczki.
Z nowo przygotowanym dożynkowym repertuarem wystąpił Zespół „Jaczowiacy”- duma naszej gminy. Ogromną sympatią młodszych i starszych widzów cieszył się rozgrywany przy scenie interaktywny spektakl "Pan Mniam Mniam", a dawkę śmiechu zapewnił wspaniały występ Kabaretu K2.
Nagrody pieniężne oraz dyplomy z rąk wójta odebrali laureaci konkursu fotograficznego Foto-Rola, konkursu na Najpiękniejszą Dożynkową Dekorację Posesji oraz panie z KGW w Potoczku za wykonanie dożynkowego wieńca.
Istnym rajem dla dzieci i rodziców było „Miasteczko zabaw”, zapewniało mnóstwo atrakcji i przeróżnych zajęć prowadzonych przez animatorów. Dodatkowo strażacy z OSP Jaczów zapewnili przejażdżki quadem.
O zmierzchu rozpoczęło się Disco Party, na którym DJ Tomasz Michalski bez problemów trzymał wszystkich na parkiecie aż do przybycia niekwestionowanej gwiazdy - Zespołu MILANO. Utwór „O Tobie kochana” śpiewali wszyscy. Zespół wraz z charyzmatycznym Mirosławem Trzcińskim na czele zawładnął sercami publiczności. Koncert skończył się po północy.
zobaczcie to jeszcze raz!
Jubileuszowy X Bieg Gęsi wystartował w samo południe. W tegorocznej edycji udział wzięło 270 zawodników. Tradycyjnie na linii pierwszego startu stanęli najmłodsi biegacze. W kolejnych kategoriach biegu, wzdłuż ulic Jerzmanowej na coraz to dłuższych dystansach zmierzyły się roczniki 2014-2013, 2012-2011, 2010-2009 oraz 2006-2008. Poranne starcia zakończyła kategoria sztafet rodzinnych.
Wraz z zapadnięciem zmroku o godzinie 16:20 na linii startu stanęło 125 zawodników wieczornego Biegu Głównego na dystansie 8,5 kilometra. Na trasie nie zabrakło symbolicznego światła zwanego Ogniem Wolności. Kibice oświetlali trasę pochodniami lub latarkami tworząc niepowtarzalny klimat i dopingując swoich faworytów. Mistrzowski czas - tylko 24 min i 28 sekund w Biegu OPEN w kategorii mężczyzn uzyskał Jacek Stadnik, a pierwszą kobietą na mecie z czasem 27 min 07 sekund była Sandra Nowak.
Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymali pieczoną gęś, statuetki, dyplomy i nagrody rzeczowe w tym voucher na kręgielnię w "Stodole Kultury" w Jerzmanowej.
zobaczcie to jeszcze raz!
dwutygodniowe ferie zimowe dla dzieci w wieku 3-15 lat „Feryjne wyzwania” (zabawy on-line)
dwudniowy objazdowy Gminny Dzień Kobiet z Zespołem Postman
Przegląd Twórczości Lokalnej (wernisaż prac oraz kilkudniowa wystawa prac)
dwudniowy Gminny Dzień Dziecka „Bajkowa przygoda”
XXVIII Przegląd Zespołów Ludowych i Folklorystycznych (online)
6-tygodniowe zajęcia „Wakacje i warsztatowe wariacje”
tygodniowe Młodzieżowe Lato
Spotkanie Kultur
Koncert „Przedsionek Raju”
Koncert Muzyki Akordeonowej Tomasza Drabiny
święto niepodległości
Koncert Zespołu Blue Sounds „Baczyński muzycznie”
Gminne Mikołajki „Ze św. Mikołajem na Mount Everest”
VI Rajd Rowerowy dla mieszkańców Jerzmanowej,
Dzień Maniowa
Dzień Rodziny dla Smardzowian
Spotkanie integracyjne mieszkańców Bądzowa
Zabawa integracyjna mieszkańców wsi Potoczek
Zabawa integracyjna mieszkańców wsi Gaiki
Wyjazd integracyjny mieszkańców Maniowa do Świeradowa Zdroju
Wycieczka turystyczna mieszkańców Potoczka do Osówki
Wyjazd mieszkańców Bądzowa do ZOO we Wrocławiu
Wycieczka turystyczna mieszkańców Gaików do Teatru Lalek we Wrocławiu
Wycieczka turystyczna mieszkańców Zofiówki do Karpacza
Wycieczka mieszkańców Jaczowa do Zakopanego
Wycieczka mieszkańców Jerzmanowej do Augustowa
Wycieczka turystyczna mieszkańców Kurowa Małego do Wałbrzycha
Wycieczka turystyczna mieszkańców Smardzowa do Karpacza